Mydła w płynie – co warto wiedzieć?

Redakcja

5 stycznia, 2024
Mydła w płynie już od dłuższego czasu cieszą się sporą popularnością na rynku. Spotykamy je w publicznych i domowych toaletach, gdzie dbamy każdego dnia o higienę. Podczas wyboru mydła tego typu, warto postawić na dobrą jakość i naturalny skład. Producenci oferują liczne produkty, które spełnią oczekiwania każdego odbiorcy. Co warto wiedzieć? Jakie zalety ma mydło w płynie? Jak działa ten produkt?

Jak działa mydło?

Warto zauważyć, że mydło słynie z właściwości amfifilowych. To oznacza, że w połączeniu z wodą tworzy emulsję, która składa się z drobnych miceli. Te cząsteczki, po zetknięciu z brudem, wnikają w niego i mają za zadanie go rozpuścić. Działają na zasadzie przechwycenia brudu do wnętrza miceli. Mydła są otrzymywane za pomocą zmydlania trójglicerydów wodorotlenkami. Niewielka ilość etanolu z kolei wpływa na szybszą reakcję. Faktem jest, że produkty są tworzone z tłuszczów nasyconych, przy czym spotykane są też wersje z tłuszczów nienasyconych. 

Jak dobrać mydło w płynie do swojej skóry?

Podstawowy podział mydeł odnosi się do metalu alkalicznego, który jest obecny w mydle. Najbardziej cenioną są:
  • mydła sodowe – to zazwyczaj mydła w kostkach, które dobrze rozpuszczają się w wodzie,
  • mydła potasowe – są miękkie i maziste, dobrze rozpuszczają się w wodzie,
  • mydła litowe – są stosowane jako składnik do litowych smarów łożyskowych. 
Mydła w płynie powinny być odpowiednio dobrane do naszej skóry. Postawmy na naturalne produkty o ładnym zapachu i skutecznym działaniu.
ekoszycha cialo piana z mydla

Mydła w płynie – dlaczego warto je używać?

Mydło w płynie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest higieniczne. Spada prosto na naszą dłoń. Kolejny plus to zniwelowanie konieczności częstego czyszczenia mydelniczki. Często mydła w płynie są pakowane w ozdobne buteleczki z pompką, które ciekawie się prezentują w łazience. Nie zapominajmy także o łagodniejszym składzie chemicznym mydła w płynie. 

Mydła w płynie – wady

Mydło w płynie może bazować na chemicznym składzie, dlatego warto zwracać na to szczególną uwagę podczas doboru. Najważniejszą kwestią jest skład produktu. 

Polecane: