Mydła w kostce – czy warto je stosować?

Redakcja

4 stycznia, 2024
Mydło w kostce na przestrzeni lat stopniowo straciło swoją popularność na rzecz mydła w płynie. Płynna konsystencja najchętniej używana jest w miejscach publicznych, gdzie higiena i ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii, są niezwykle istotne. Wbrew powszechnemu przekonaniu kostki mydlane mają wiele zalet, o których kilka słów poniżej.

Czym różni się mydło w płynie od mydła w kostce?

Mydła w kostce od tych płynnych różnią się przede wszystkim konsystencją i sposobem dozowania. Mydła w kostce umieszcza się w mydelniczkach, a ich dozowanie opiera się na potarciu o zwilżone dłonie. Mydła w płynie można przechowywać w oryginalnych plastikowych pojemnikach dozujących, wielorazowych dozownikach (ceramicznych, metalowych, porcelanowych, plastikowych) lub specjalnych puszkach dozujących. Według obserwacji specjalistów mydła w płynie są bardziej higieniczne i stwarzają mniejsze ryzyko przenoszenia zarazków.

Mydła w kostce – jakie mają składniki?

W kosmetyce oraz pielęgnacji i higienie dłoni dostępne są przede wszystkim mydła w kostce sodowe i potasowe. To właśnie one z łatwością rozpuszczają się w wodzie, a ich skład sprawia, że ten rodzaj mydeł przybiera formę twardych kostek. Do wytworzenia mydeł w kostce stosuje się również różnego rodzaju aromaty, zapachy, środki myjące, nawilżające i pielęgnacyjne. 
ekoszycha cialo ekologiczne mydlo w kostce

Mydła w kostce – zalety i wady

Mydła w kostce mają wiele zalet. Przede wszystkim ich skład jest o wiele bardziej skoncentrowany niż mydeł w płynie, co daje lepszy efekt czyszczący. Dodatkowo mają więcej właściwości nawilżających i pielęgnacyjnych. Zakup mydła w kostce ogranicza również ilość odpadów związanych z wyrzucaniem opakowania po nim. Kostka mydła wystarcza na długi czas. Wady mydła w kostce:
  • pozostawianie osadu na umywalce i mydelniczce,
  • niższy poziom zabezpieczenia przed przenoszeniem zarazków,
  • konieczność częstszego czyszczenia miejsca, w którym leży mydło w kostce.
Mydła w kostce ze względu na swoje właściwości warto stosować przede wszystkim w łazienkach prywatnych w celu skutecznej i pielęgnacji i czyszczenia dłoni.

Polecane: