Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów

Redakcja

10 maja, 2024

Błędy w pielęgnacji włosów mogą spowodować, że stosowane przez nas kosmetyki nie będą oddziaływać na włosy tak, jak powinny. W trakcie wykonywania codziennych zabiegów często gubi nas pośpiech i związany z nim brak dokładności. Jakich czynności należy się wystrzegać? Sprawdź, które błędy popełniamy najczęściej i zadbaj o swoje włosy już dziś!

Stosowanie nieodpowiednich produktów

Kosmetyki do włosów kuszą kolorowymi opakowaniami, pięknym zapachem i dobroczynnymi właściwościami. Jednak zwykle nie są to produkty uniwersalne, które można stosować do każdego rodzaju włosów. Na szamponach, maskach i odżywkach producenci wyraźnie zaznaczają, w jakich sytuacjach używanie danego kosmetyku jest zalecane. Przed zakupem koniecznie sprawdź, jaki typ włosów posiadasz. Najczęściej można się spotkać z kosmetykami do włosów:

  • suchych,
  • normalnych,
  • przetłuszczających się,
  • farbowanych,
  • mieszanych,
  • zniszczonych,
  • cienkich i delikatnych.

Dodatkowo to ważne, aby produkt zawierał odpowiednie stężenie wybranych składników odżywczych i miał naturalny skład. Jeśli nie masz pewności, czy kosmetyk jest dla Ciebie dobry, przetestuj go na pojedynczych pasmach i sprawdź, jak oddziałuje na Twoje włosy.

Zbyt długie trzymanie produktu na włosach

Zbyt długie trzymanie produktu na włosach to powszechny błąd, który może mieć bardzo poważne konsekwencje. Wiele produktów do włosów jest przeznaczonych do stosowania tylko przez określony czas. Takim kosmetykiem jest na przykład maska do włosów, którą należy spłukać po ok. 5-30 minutach. Czas działania produktu jest określany przez producenta. Informacje znajdziesz na opakowaniu danego kosmetyku. Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń, możesz spowodować przeciążenie włosów i ich osłabienie. W efekcie włosy będą bardziej podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, łamliwe i matowe. Stosowanie się do zaleceń producenta jest szczególnie ważne w przypadku kosmetyków, które zawierają duże stężenie składników odżywczych. Takie produkty należy bardzo dokładnie spłukać letnią wodą, aby nie dopuścić do podrażnienia skóry głowy i pogorszenia kondycji włosów.

Błędy podczas mycia włosów

Mycie włosów to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który powinien być wykonywany z należytą ostrożnością. Gdy się śpieszymy, chcemy szybko umyć włosy, co powoduje, że popełniamy przy tym wiele błędów. Przede wszystkim włosów nie powinno się w trakcie mycia mocno pocierać. Najlepiej masować je kolistymi ruchami w taki sposób, aby produkt dotarł do skóry głowy i dogłębnie ją oczyścił. Kolejną ważną kwestią jest ustawienie optymalnej temperatury wody. Zarówno za gorąca, jak i za zimna woda, negatywnie wpływają na strukturę włosów i mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli bardzo delikatnie umyjesz włosy w letniej wodzie, a następnie ostrożnie wysuszysz je ręcznikiem lub suszarką z chłodnym nawiewem.

Dużym błędem jest także zbyt gwałtowne rozczesywanie włosów przy użyciu źle dobranej szczotki. Jeśli chcesz, żeby włosy łatwo się rozczesywały, wybierz gruby grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Z jego pomocą sprawnie wykonasz tę czynność i unikniesz mechanicznych uszkodzeń oraz efektu puszenia się włosów.

Materiał promocyjny.

Polecane: