Od kilku lat produkty rosyjskiej marki Babuszka Agafia cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Cenione są zwłaszcza ze względu na swój skład, który według producenta w 100% bazuje na naturalnych składnikach. Okazuje się jednak, że niekoniecznie.

Osoby korzystające z produktów tej marki z pewnością zauważyły, że obecnie na rynku można znaleźć produkty sprowadzanie z dwóch krajów: Rosji i Estonii. Te pierwsze produkowane są przez firmę Pierwoje Reszenie (ПЕРВОЕ РЕШЕНИЕ OOO), która zarejestrowana jest w Federacji Rosyjskiej, konkretnie w Moskwie. Na rynku pojawiła się w 2002 r. z serią produktów do pielęgnacji włosów i skóry „Recepty Babuszki Agafii”. Jako pierwsza firma na rosyjskim rynku otrzymała certyfikat ICEA, przyznawany przez Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej. To właśnie Pierwoje Reszenie jest oryginalnym producentem kosmetyków Babuszki Agafii. Jej produkty łatwo rozpoznać patrząc na pierwsze dwie cyfry kodu kreskowego (EAN). Jeśli wynoszą 46 to znaczy, że produkt jest importowany do Polski z Federacji Rosyjskiej.

Czym różnią się więc produkty sprowadzane do Polski z Estonii?

Podstawową różnicą jest firma, która zajmuje się produkcją kosmetyków, bowiem te estońskie produkowane są przez firmę Eurobio Lab OÜ zarejestrowaną w Estonii. Eurobio Lab działa od 2016 roku. Według informacji które podaje na swojej stronie internetowej posiada certyfikaty ECO CERT, BDIH oraz ICEA. Przyglądając się bliżej etykietom na ich produktach można znaleźć następującą informację: „Made in Europe. Made under the license of Pervoye Reshenie LTD.” Pojawia się tu pewien mętlik, który ciężko wyjaśnić, gdyż nie wiele wiadomo o firmie Pervoye Reshenie LTD. Swoją nazwą nawiązuje do rosyjskiej firmy, jednak forma prawna LTD wskazuje na rejestrację w Wielkiej Brytanii. Kosmetyki sprowadzane z Rosji posiadają wyraźną informację, że producentem jest rosyjska firma ПЕРВОЕ РЕШЕНИЕ OOO. Te sprowadzane z Estonii łatwo rozróżnić po kodzie EAN, który zaczyna od cyfr 47.

Sama różnica dotycząca krajów z których są sprowadzane kosmetyki nie byłaby niczym złym, gdyby nie fakt, że dostrzec można zasadnicze różnice w składzie produktów obu firm. Podstawową różnicą jest zawartość SLS (Sodium Laureth Sulfate) w tych produkowanych przez Eurobio Lab OÜ. Te produkowane przez rosyjską firmę nie posiadają w składzie SLS oraz na frontowej etykiecie wyraźnie podkreślają, że ten składnik nie występuje w ich produkcie. Dokładniej analizując skład widać także, że obie firmy stosują różne substancje do produkcji kosmetyków. Te występujące w produktach estońskiej firmy wydają się mieć bardziej drażniące i alergiczne działanie np. Cocamide DEA czy TEA-dodecylbenzenesulfonate. Takich składników nie znajdziemy w produktach rosyjskiej firmy.

Reasumując, osoby które wykazują większą wrażliwość skórną na pewne substancje zawarte w kosmetykach powinny ostrożnie używać produktów Babuszki Agafii estońskiego pochodzenia. Ich skład różni się od tych sprowadzanych bezpośrednio z Federacji Rosyjskiej. Nie znaczy to jednak, że nie posiadają składników działających korzystnie na włosy i skórę. Pytanie jednak czy ich formuła jest tak samo skuteczna jak oryginalnych?